Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е Десислава Зафирова.
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.
През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.
През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“.
„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.
Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.
По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона
Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).
В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянн
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.
/ВСР
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен днес бе открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във вре
Английското издание History of Art Equality, Diversity and Inclusion Student Journalist публикува текст за българския павилион на Венецианското биенале на изкуствата. Автор на материала е българската студентка в Лондон Анастасия Великова, съобщават от екипа на проекта „Съседите“.
„Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г. представя сложното понятие за памет. „Съседите“ (2024) е интерактивна мултимедийна инсталация, създадена от Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиан Шехирян, и изследва сложната памет на оцелелите от лагери за принудителен труд и политическо насилие по време на комунистическия режим в България“, разказва авторката.
Анастасия Великова припомня, че в павилиона е пресъздаден дом с всекидневна, спалня и кухня. „Той е предназначен да представя къщите на оцелелите, пространства,
С изпълнение на цигуларя Светлин Радославов - Свет ще бъде открито второто издание на инициативата „Лято арт“, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен“, организатор на инициативата.
Събитието ще се проведе в Ганушевата къща в Шумен при вход свободен.
Водеща на вечерта ще бъде актрисата Марияна Бранкованова. Авторски спектакъл ще се представят поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов.
„Разбрахме, че световноизвестният цигулар Светлин Радославов е на родова среща в Смядово. Успяхме да се свържем с него. Поканихме го да бъде наш гост и да зарадва публиката със свои изпълнения. Свет се съгласи. Изключително сме му благодарни", казват от „Клуб култура за Шумен“ в съобщение до медиите.
Както съобщихме, инициативата „Лято арт“ ще се проведе от 5 до 9 август в Ганушевата къща.
В програмата са включени пое
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
„Майка Кураж и нейните деца“ е театър, в който малки хора хвърлят големи сенки, казва режисьорът Стоян Радев по повод премиерата на пиесата от Бертолт Брехт в Сатирата.
„Зрителите ще видят как малката фигура на актьора проектира една голяма сянка на фона. Ние, занимавайки се с история, се занимаваме със сенки. Все по-рядко ставаме свидетели на събитията. Затова аз казвам: Ето, вижте, кой хвърля сенките. Защото, ако видиш сянката, тя понякога изглежда величествено и героично, а всъщност един малък човек извършва някаква малка ежедневна подлост. И ако ти не виждаш него, а само сянката, ти се струва, че това, което той прави, е значимо и оправдано, че има възвишени мотиви“, допълва режисьорът.
По думите му Бърнард Шоу е написал текст, с който се подиграва на българи